Choď na obsah Choď na menu
 

Európsky piknik v Šávoli - Európa piknik Füleksávolyban

Príspevky

Európsky piknik v Šávoli - Európa piknik Füleksávolyban

13. 5. 2013

„Európa piknik Füleksávolyban” 2013. május 24 - 26. első ízben került megrendezésre az „Európa piknik Füleksávolyban” elnevezésű rendezvény községünkben az Európa a polgárokért program keretein belül. Köszönhetően Lőrincz Máriának, a nagykürtösi székhelyű Középső Ipoly-mente Regionális Fejlesztési Ügynökség vezetőjének, benyújtott projektünk elnyerte az Európai Bizottság anyagi támogatását, mely nemcsak a háromnapos kultúrrendezvény megvalósítását, de a Kultúrotthon felújítását és a szabadtéri színpad megépítését is lehetővé tette, hogy a megfelelő keretek között tudtuk fogadni vendégeinket. Első napunk hivatalos hangvételű volt, az immár testvértelepüléseink Sávoly (HU), Somoskőújfalu (HU) és Kopačevo-Kopács (HR) vendégeinek fogadásával, a Testvéri Szerződés aláírásával, az egyes községek és az ott működő szervezetek, intézmények bemutatkozásával, valamint Füleksávoly-Šávoľ községét nevezetességeit bemutató sétával telt. Az estét a Füleki Gimnázium Zsibongó színtársulatának zenés- színdarabos műsora zárta. Az ismerkedés során előrérbe kerültek az aktuális Európai uniós kérdések is és a kialakult együttműködés jövőbeni folytatásának lehetőségei és feladatai is terítékre kerültek. A szombai nap az önfeledt szórakozás, gazdag kultúrműsorok és hagyományos ételek készitésének jegyében telt. Korareggeltől szorgos sütés-főzés vette kezdetét az óvoda udvarán. A helyi Úrbéres és Vadászszervezet, a Sávolyi sárkányok, Varga Gyula, közreműködésével, valamint Nagydaróc, Perse, Bolgárom, Somoskőújfalu (HU), Sávoly (HU) községek közreműködésével készült a finomabbnál finomabb gulyásleves, töltött káposzta és haluska. A helyszínen mindenki megtalálhatta a magának megfelelő szórakozást. Igen nagy népszerűségnek örvendtek a kézműves foglalkozások, arcfestés, gyöngyfűzés, lovaglás, íjászkodás és az egész napos ugrálóvár is. A délután kezdődő kultúrműsorok bő választékkal csábítgatták vendégeinket, a helyi Alapiskola és Óvoda, a bolgáromi Alapiskola tanulói, a Pro Kultúra Férfikar Fülekről, a Csillag Születik ének-és tánciskola növendékei Budapestről, Dubkáčik szlovák folklórcsoport Buzitkáról, a lőrinci (HU) Raks el Sehr hastánccsoport, a somoskőújfalusi Gyertyaláng kórus és Kiskút néptánccsoport, sávolyi (hu) Dalkör, a Rozmaring citerazenekar Bénáról és az almágyi Dalkör közreműkődésével. Az est sztárvendégeként a tévéből is ismert Magyar Rózsa szórakoztatta a jelenlévőket. A programokkal egy időben szűkebb körben szakmai egyeztetés folyt a hagyományok és kézművesség helye az EU-ban címmel keresve a közös kulturális és történelmi pontokat. A harmadik - záró napon célunk a Novohrad - Nógrád Geopark, mint első határon átnyúló ilyen típusú együttműködés bemutatása volt. Ezért a nap a füleki vár- és vármúzeum és a környékbeli nevezetességek, mint a geoprark részének megtekintésével kezdődött. Eközben élénk eszme- és tapasztalatcsere folyt az egyes országokra vonatkozó természetvédelmi és gazdasági toleranciák kérdéseiről. Ezt követően a füleksávolyi római- katolikus templomban tartottunk közös szentmisét. A rendezvény záróakkorjaként kiértékeltük a közösen eltöltött három nap eredményeit, meghatároztuk a jövőbeni együttműködési irányt, valamint az ebből eredő feladokat, majd az emlékajándékok átadását követően vendégein búcsút vettek tőlünk. Elmondhatjuk, hogy nemcsak a települések vezetése, hanem az egyes szervezetek, intézményiek képviselői és maguk a résztvevő polgárok között is új ismeretségek, barátságok alakultak és mindannyian sok közös élménnyel, tapasztalattal, újszerű szemlélettel lettünk gazdagabbak. Hálásan köszönjük minden egyes ember segitségét, aki munkájával, vagy anyagi támogatásával hozzájárult a rendezvény megszervezéséhez és sikeréhez.